Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

ALEJE 

 

Historický magazín – Hrabě František Antonín Špork a Kuks

(Česká televize)

Historický magazín z 11. října byl věnován osobnosti Františka Antonína Šporka, od jehož úmrtí letos uplynulo 270 let. Hrabě Špork je jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého Baroka. Proslul jako milovník hudby, mecenáš, budovatel rozsáhlých zámeckých areálů v Lysé nad Labem a v Kuksu a také jako znalec literatury a vydavatel úctyhodného množství knih. Špork však upoutával pozornost také svou konfliktní povahou, zálibou v nekonečných sporech a značně svobodomyslným pojímáním katolické víry. O hraběti Šporkovi a kultuře jeho doby hovořil historik umění Jiří Kaše (JK) z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Moderovala Marie Koldinská.

 

Divnopis – KUKS

(Česká televize)

Putování po zajímavých místech naší vlasti.

Šest km jihovýchodně od Dvora Králové se kdysi v nánosech Labe našlo zlato a vypukla zlatá horečka. Po dolech se dodnes zachovaly stopy. S tím souvisí i název obce, který má původ v němčině. Roku 1700 byl poprvé zaznamenán písemně jako Kuckus, což je výraz vzniklý z hornického termínu pro podíl v těžařském podnikání. Jak šlo o zlato, tak bylo vlastnictví takového kukusu - tedy podílu na těžbě (dnes bychom řekli akcie) - doslova zlatým dolem. Možná tam bylo dolů více a jednotlivé štoly byly těmi podíly. Kdo ví. Jisté je ale to, že dnešní klidný Kuks byl kdysi rušným hornickým městem. Jeden z místních obyvatel pan Klepš se tomu všemu upřímně diví a přiznává, že doma nemá ani kuks akcie.

 

Rajské zahrady II (6/13) – Kuks, krajina jako park

(Česká televize)

Hrabě Špork chtěl na přelomu 17. a 18. století vybudovat z prostého labského údolí světoznámé lázně a neváhal sezvat k tomuto cíli přední umělce své doby. Po torzu kdysi slavného areálu putují Arnošt Goldflam a Josef Polášek

 

Hledači času – Braunův betlém

(Česká televize)

Leoš Pryšinger vytvořil rekonstrukci Braunova betlému na Kuksu. Režie M. Kučera.

 

Mizející místa domova (11/13) – Poustevníci v Polabí

(Česká televize)

S Václavem Cílkem nejen o proměně labské krajiny. Režie A. Lederer.

 

Příběhy domů – Šporkova kuchyně

(Česká televize)

Osudy tři sta let starého hospodářského stavení, které dnes opět ožívá barokem. Režie M. Kučera.

 

Cesta k Cestě

(Česká televize)

Dokument o skupinovém díle patnácti českých kamenosochařů „Cestě naděje a utrpení člověka“

 

Náš venkov – Rozdrolená sláva

(Česká televize)

Bývalý komplex lázní v Kuksu se drolí rychleji, než opravuje. Podaří se obecnímu zastupitelstvu nablýskat zašlou slávu obce? Připravil Z. Pojman.

  

Kuks čeká obnova za 463 milionů korun

(http://www.ceskenoviny.cz)

Areál barokního hospitalu Kuks na Trutnovsku čeká do konce roku 2014 významná obnova za zhruba 463 milionů korun. Rozhodnutí o přidělení peněz z evropských fondů na projekt Kuks - Granátové jablko na Kuksu podepsal ministr kultury Václav Riedlbauch. Podle ředitele Územního pracoviště Národního památkového ústavu v Josefově Oldřicha Peška by do konce letošního roku měla být dokončena projektová dokumentace, vlastní stavební práce začnou v roce 2011. Možnost prohlídky areálu pro turisty však nenaruší.

  

Prďolu nedáme! V Kuksu se bojuje o letitou hospodu

(http://hradec.idnes.cz)

Kuks na Trutnovsku zažije v neděli demonstraci za zachování místní hospody U Prďoly. Její příznivci se už delší dobu houfují na internetové sociální síti. Nelíbí se jim záměr společnosti Revitalizace Kuks vystavět místo oblíbeného, i když trochu v čase zastaveného hostince, moderní zařízení.

 
 

 

 
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko