Jdi na obsah Jdi na menu
 


14. 1. 2009

 

PANSTVÍ KONOJEDY 

 

Zámek Konojedy se nachází 5 km severně od Úštěka. Jedná se o poměrně rozlehlou, pozdně barokní čtyřkřídlou budovu kolem čtvercového dvora. Na západním průčelí je osový rizalit s nízkým trojúhelníkovým štítem a před ním klenutý arkádový podjezd s vázami a plastikami na zábradlí, přistavěný až koncem 18. století.

   Obrazek

První zmínka o konojedské tvrzi, která byla v polovině 16. století přestavěna na malý renesanční zámek, pochází z r. 1451. Do rukou rodiny Šporků se Konojedy dostaly v roce 1650, kdy byly prodány po smrti majitele Zdeňka z Kolovrat jeho dědici generálu jízdy Janu Antonínovi Šporkovi (1595–1679). V držení panství ho posléze vystřídal syn František Antonín Špork. Nechal zde zřídit r. 1699 špitál pro 45 chudých. Hrabě zde také tajně uložil část své knihovny a některé protijezuitské tisky, které převezl z Lysé nad Labem. Po prohlídce zvláštní komise za vojenské asistence mu byly všechny knihy a tisky zabaveny.

 

Bývalý konojedský zámek sloužil jako špitál až do konce 18. století. Tehdy byl v souvislosti s přestavbou bývalého servitského kláštera na nový zámek zbořen a nic se z něho nezachovalo. Servitský klášter pro 26 mnichů zde založil r. 1746 František Karel Sweerts-Špork (manžel Anny Kateřiny, dcery F.A.Šporka), který byl velkým příznivcem konojedského panství. Klášter vznikl v nových budovách, které vystavěl na místě původních hospodářských budov. Klášter propojil s později vybudovaným klášterním kostelem.

 

Dnes je rozlehlý zámecký komplex ve velmi špatném stavu. Doufejme, že začínající rekonstrukce navrátí tomuto malebnému místu jeho krásnou dominantu.

 

 

Obrazek

Zámek Konojedy – historická fotografie.

  

Obrazek

 Zámek Konojedy – aktuální stav, pohled od severu (2008).

   Obrazek

  Klášterní kostel, pohled ze západu (2008).

 

Obrazek

Západní průčelí s arkádovým podjezdem (2008).

 

Obrazek

Klášterní kostel (2005).

 

 Obrazek

Věž bývalé klášterní budovy, pohled od severu (2008).

 

Obrazek

 Interiér klášterního kostela (2005).

 

Obrazek

Interiér klášterního kostela (2005).

 

 Obrazek

Interiér klášterního kostela (2005).

 

Obrazek

Interiér klášterního kostela (2008).

 

Obrazek

Sochařská výzdoba před kostelem, poničení soch pádem památné lípy (2005 a 2008).

 

Obrazek

Sochařská výzdoba před kostelem (2008).

 

Obrazek

Schodiště ke kostelu (2008).

 

Obrazek

 Panství v rámci ČR, Google Earth.

 

Obrazek

Ortofotosnímek, server Mapy.cz.

 

 

 

 

 

 

Více informací o Konojedském panství, zámku a kostelu naleznete na:

http://www.pamatky.ceskalipa.org/kostel/kostel.php?co=konojedy/historie

 
 

 

 
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko